top of page

FAQ - često postavljana pitanja

Ovo je mjesto gdje možete saznati odgovore na neka od najčešće postavljanih pitanja roditelja.

Roditelji žele znati

Zašto moje dijete ne spava kao ostala djeca ?

Kada ste roditelj bebe ili djeteta s lošijim navikama spavanja, dojma ste da je Vaše dijete najlošiji spavač u svom okruženju. Istina je da postoje bolji i lošiji spavači od Vašeg djeteta.

Zašto još uvijek moje dijete nije prespavalo cijelu noć?

Odgovorila bih na ovo pitanje s dva odgovora:  
1. Vaša se beba budi jer joj je još uvijek potrebno noćno hranjenje. Sve dok je bebi potrebno noćno hranjenje, potrebno je i noćno buđenje.

2. Ako Vašoj bebi više nije potrebno noćno hranjenje, najvjerojatnije se budi zbog loše navike spavanja.
Vaše se dijete još nije naučilo samostalno uspavljivati. Sposobnost samostalnog uspavljivanja ključ je za eliminaciju dugotrajne noćne budnosti, učestala buđenja i kratka dnevna spavanja.
Naravno, ovdje treba isključiti dječje bolesti, noćni strah, razvojne prekretnice ili nesvakidašnje okolnosti.

Da li je već prekasno da svoje dijete naučim spavati?

Ovo će pitanje najčešće postaviti roditelji toddlera odnosno djece iznad godinu dana.
Nije, naravno.
Dosljednost je način na koji bebe i toddleri razumiju kako se nešto u njihovoj navici mijenja.
Istina je da je dobrim navikama spavanja lakše naučiti mlađe bebe ali samo zato što generalno vremenski brže prihvaćaju promjene.
Bebe od 10mj pa nadalje najčešće su upornija u svojim navikama ali to samo znači da trebamo dobro razumijeti zašto je tome tako, imati strpljenja i biti dosljedni u uvođenju promjena navika koje želimo promijeniti (bilo navika spavanja, odgoja, hranjenja i slično). 
A što se tiče djece od 2godine na dalje, dobra verbalna strategija također radi čuda :) 

Da li svakom djetetu pomogne ovakva vrsta savjetovanja?

U pravilu sva djeca mogu poboljšati svoje navike spavanja. Iznimka su djeca koja imaju utvrđena neka od medicinskih stanja. S djecom koja imaju utvrđena neka od medicinskih stanja nesmijemo provoditi savjetovanja u s vezi spavanja.
Postoje medicinka stanja za koja nadležni pedijatar može utvrditi da su sigurna za provođenje savjetovanja te jedino u takvim slučajevima smijemo raditi savjetovanje.
Da bi savjetovanje pokazalo pozitivne rezultate, disciplina i dosljednost roditelja ključan su faktor.

Kakav je Vaš pristup i način rada?  

Moj pristup temelji se na željama i potrebama roditelja. Prije početka programa spavanja želim upoznati i razumjeti navike vašeg djeteta, ali i navike vaše obitelji. Želim znati što je više moguće detalja vezanih uz temperament djeteta, osobnost i konačni cilj roditelja (navike spavanja, izbacivanje dude, prelazak u vlastiti krevetić i slično). Sve to pomoći će mi da kreiram što precizniji plan spavanja koji će pomoći vašem djetetu usvojiti zdrave navike spavanja. Roditeljima najčešće predlažem dvije metode na izbor s kojima svoje dijete mogu naučiti zdravim navikama spavanja. Želim im pružiti mogućnost izbora metode kojom se osjećaju najugodnije. Nakon kreiranja plana spavanja, pružam podršku i svakodnevno praćenje napretka kroz zajednički 'dnevnik spavanja' uz odgovarajuće korekcije.

Kada najranije mogu očekivati rezultate?

Potpuno razumijem roditelje koji žele čuti jasno definirano vremensko razdoblje u kojem ćemo njihovo dijete naučiti spavati.
Ovo vrijeme zaista ovisi isključivo o djetetovom temperamentu, brzini kojom prihvaća promjene i dosljednosti roditelja.
Na osnovu dosadašnjeg iskustva mogu procijeniti kako se u prosjeku nakon 3 – 5 noći već mogu primjetiti promjene, ali naravno to nije pravilo.
Ono što Vam sigurno mogu reći, a to je da uz dosljednost i razumijevanje pozitivna će promjena sigurno doći.


 

bottom of page